Menu

Türk astronot Alper Gezeravcı, Dünya’ya döndü!

Ocak ayında Memleketler arası Uzay İstasyonu’na uğurlanan Türk astronot Alper Gezeravcı, Dünya’ya döndü. İşte ayrıntılar…

admin 2 haftaönce 0

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, geçtiğimiz ocak ayında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle Kennedy Uzay Merkezi’nden Ax-3 misyonu içinde yer alarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatıldı. Uzay ortamında deneyler gerçekleştiren Alper Gezeravcı, geçtiğimiz dakikalarda başka astronotlar ile birlikte Dünya’ya döndü.

Türk astronot Alper Gezeravcı, Dünya’da!

48 saat evvel Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan (ISS) ayrılan SpaceX Dragon kapsülünün içinde yer alan Ax-3 takımı, saat 16.29‘da ABD‘nin Florida eyaleti açıklarında denize düştü. Saat 17.28‘de ise kapsülden çıktılar ve gelen gemiyle alındılar.

ABD‘nin Teksas eyaletindeki Houston şehrinde kapsamlı sıhhat taramasına girecek Gezeravcı ve öbür astronotlar, bir mühlet karantina altında tutulacak. Gezeravcı‘nın Türkiye’ye ne vakit döneceği ise şimdilik bilinmiyor.

Gezeravcı, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda bulunduğu mühlet boyunca 13 değerli deney gerçekleştirdi. Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK tarafından belirlenen bu deneylerde tuz gerilimi ve uzay kuralları üzere birçok kıymetli hususta araştırmalar yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, resmi X (Twitter) hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı;

Türkiye’nin beşerli birinci uzay bilim misyonu tamamlandı. Birinci astronotumuz @TURKastro Alper Gezeravcı, 21 gün süren vazife boyunca Türk bilim insanları tarafından hazırlanan on üç bilimsel deney gerçekleştirdi. Milletlerarası Uzay İstasyonuna gidişte 36 saat, dönüşte 47 saat olmak üzere toplam 83 saat Dragon kapsülünde Ax-3 mürettebatıyla birlikte idi. Bu misyon, Türk çocukları için ilham kaynağı olarak tarihe kaydedildi.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks