Menu

Otomobilden Süpürgeye Kadar Pek Çok Teknolojik Eserden Çıkan Kimi Sesler Aslında Uydurma: Makul Bir Sebebi Var!

Elektrik süpürgesi deyince hepimizin aklına gelen ses birebirdir. Pekala o “vuuu” sesine aslında gerek olmadığını ve şuurlu bir halde eklendiğini söylesek? Hatta birebir durum, otomobiller ve motosikletler dahil olmak üzere öteki birçok ses çıkaran şey için geçerli.

admin 2 haftaönce 0

Sizce şimdiye kadar sıfır sesli süpürge üretilemez miydi? Doğal ki de üretilirdi ve üretiliyor da. Lakin markalar bu teknolojiyi pek tercih etmiyor çünkü bizi manipüle etmek işlerine geliyor.

Üstelik sadece bunun için “ses mühendisleri” bile bulunuyor. Biz fark etmeden bastığımız bir “klik” sesine bir emel yüklemek için çalışıyorlar. Pekala nasıl?

“Ürün sesi tasarımı” diye bir şey bile var!

Aklınıza çeşitli sesler getirin. Ketçap kapağını kapatma, Pringles kutusunu açma, oyun konsolu tuşlarına basma, tükenmez kalemin ucunu açıp kapatma, otomobil sinyal kolu sesi… Bu örnekleri yüzlerce olana dek sürdürebiliriz.

Mühendisler ve dizayncılar, eserlerin nasıl ses çıkaracağı konusunda önemli manada mesai harcıyor ve seslerin bir hedefi olması için titizlikle uğraşıyor. Zira bu eserlerden çıkan sesler, seçimlerimizi manipüle edebiliyor!

Arabalar üzerinden bir örnekle başlayalım. Seslerin bir gaye için itinayla tasarlanmasındaki sebep ne ve bizi nasıl manipüle edebiliyor?

Hızlı giden bir otomobilin sesini düşünün. Üstteki üzere bir şey işte. Bu gerçek bir ses olabilir fakat olmayabilir de. Birtakım otomobillere, bu sürat sesi için çakma motor sesleri eklenebilir ve hoparlörden geçerek otomobilin kabininde yankılanır. Ortada ufak da olsa bir fark olur fakat siz fark edemeyebilirsiniz.

Çakma ses koymalarının sebebini ise az çok varsayım edebilirsiniz. Motorun sesi, suratı temsil ediyor; sürat ise gücü. Bir otomobilin sesi ne kadar yüksek olursa o kadar güce sahipsinizdir. Sokak ortalarında “vutututu” yapa yapa geçen kekoların emelini artık daha düzgün anlamışsınızdır herhâlde.

Bir Harley-Davidson motosikleti sesi olmadan düşünsenize. Muhtemelen hiçbir heyecanı kalmazdı. Hatta bu ses, markayla o denli özdeşleşti ki Harley-Davidson, yalnızca onlara özel olması ismine patent müracaatında bile bulundu ama kabul edilmedi.

Arabalar ve motosikletler ilginizi çok çekmediyse elektrik süpürgesine geçelim.

Elektrik süpürgelerinin aslında o kadar da sesli çalışmasına gerek yok. Siz sabahları uyurken meskende çalışan elektrik süpürgesinin sesinden rahatsız oluyor olabilirsiniz ancak süpüren kişi için aynısı geçerli değil.

Mesela elektrik süpürgesinin borusuna çarpan o minik parçacıkların sesini düşünün. Ne kadar tatmin edici değil mi? Tıpkı formda, süpürgenin sesli çalışması da daha güçlü çalışarak daha düzgün temizlediğine dair bir niyet yaratıyor başımızda. Şirketler de elbette bu durumu kullanmak istiyor ve sesleri bildiğiniz tasarlıyor.

Yiyecek ve içeceklerde de birebir manipülasyon ve ince personellik geçerli.

Bazı meyve sularının metal kapakları, “pup” diye tatlı bir sesle açılır. Bu ses, tazeliği temsil eder, daha evvel hiç açılmadığınızın sinyallerini gönderir beyninize. Meyve suyu şişesi için epeyce isabetli bir tercihtir yani.

Şimdi bir de cipsleri düşünün. O “çıtırt” sesi… Yalnızca sesini duymak bile canımızın çekmesine yetebilir. Hatta “çıtırt” sesi azaldıkça cipse olan ilginin de düştüğüne dair gerçekten de araştırma var.

İşte tüm bunlar, seslerin bizi nasıl manipüle ettiğini ve taleplerimizi yönlendirdiğini gösteriyor. Otomobillerin çıkardığı sesten tutun cipsin çıtırtısına kadar her şeyin bir sebebi var.

Kaynaklar: Worcester Polytechnic Institute, Intechopen, Cheddar

İlginizi çekebilecek öbür içeriklerimiz:

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks