Menu

Instagram’a yapay zeka geliyor! Pekala lakin nasıl?

Meta sonunda Instagram için yapay zeka özelliği hazırlamaya başladı. Buna nazaran Instagram, yapay zeka ile yazma özelliği sunma hazırlığında.

admin 2 haftaönce 0

Yapay zeka 2023 ortasından itibaren tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Microsoft ve Google’ın başını çektiği dalda küçük ölçekli bir çok teknoloji firması da sivrilmeye başladı. Lakin yapay zeka konusunda geride kalan Meta, bu treni kaçırmak istemiyor. Bu manada firma Instagram için de yapay zeka özelliği hazırlığında.

Instagram için yapay zeka ile yazma özelliği yolda

Dünyanın en fazla kullanılan toplumsal medya uygulamalarından olan Instagram, sonunda yapay zeka özelliği ile karşımıza çıkıyor. X platformunda Instagram özellikleri için sızıntıları paylaşan Alessandro Paluzzi, yeni bir sızıntıya yer verdi.

Buna nazaran toplumsal medya devi yapay zeka ile DM atma özelliği geliştiriyor. Paluzzi’nin paylaştığı Instagram DM ekranında Write with AI yani yapay zeka ile yazma seçeneği dikkat çekiyor. Yapay zeka ile yazma özelliği için Meta’nın SeamlessM4T yapay zeka modeli karşımıza çıkması da muhtemel.

Bu yapay zeka Ağustos ayında karşımıza çıktı ve yaklaşık 100 lisanda manaya ve çeviri yapma özelliğine sahip. Yani Instagram üzerinden Google Çeviri kullanmadan da çeviri yapmak mümkün olma ihtimali de var. Fakat Instagram yapay zeka ile yazma özelliği için çeviri imkanı sunup sunmadığı muhakkak değil.

Bu kolay özellik aslında toplumsal medya platformunun yapay zeka özellikleri ortasında en az dikkat çekeni. Ekim ayında da platformun yapay zeka ile çalışan sanal arkadaş üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Anladığımız kadarıyla Meta çok daha komplike çalışan bir yapay zeka sistemi kurmaya çalışıyor. Toplumsal medya uygulaması, şahsî asistan üzere de davranacak olan yapay zeka arkadaşı özelliğini şimdi kullanıcılara sunmadı.

Meta, rakiplerinin gerisinde kalmış olsa da SeamlessM4T yapay zeka modeli ile bu yarışa geriden de olsa katılma imkanına hala sahip. Yeniden teknoloji devi Apple’ın da yapay zeka ihtilaline lakin iOS 18 ile katılacağını da unutmamak gerekiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks