Menu

Google, Android kullanıcılarını dolandırıcılara karşı koruyacak

Google, Android kullanıcılarının dolandırıcılar tarafından berbat etkilenmemesi ismine yeni bir araç test ediyor.

admin 2 haftaönce 0

Google, Android kullanıcılarını cüzdanlarını ve ferdî bilgilerini maksat alan dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan korumak için daha uygun tedbirler almaya hazırlanıyor. Dolandırıcıların güvenlik tedbirlerini aşmak için kullandıkları toplumsal mühendislik taktiklerinin yaygınlığını fark eden teknoloji devi, Google Play Protect aracılığıyla dolandırıcılık muhafazasını geliştirmeyi amaçlayan bir pilot program başlatıyor.

Google, Android kullanıcılarını dolandırıcılara karşı koruyan yeni bir aracı test ediyor

Play Protect’in uygulama indirmeleri için gerçek vakitli tarama uygulamasına karşın, dolandırıcılar ekseriyetle kullanıcıları güvenlik tedbirlerini kendileri devre dışı bırakmaya ikna ederek güvenlik açıklarından yararlanıyor. Bu da kullanıcıları makus maksatlı yazılımlara, dolandırıcılıklara ve kimlik avı teşebbüslerine karşı savunmasız bırakarak siber hatalıların güvenlik kodları, şifreler ve finansal detaylar üzere hassas bilgilere erişmesini sağlıyor.


GIF kaynağı: SamMobile

Bu tehditlere karşı Google, Singapur Siber Güvenlik Ajansı (CSA) ile işbirliği yaparak yeni bir dolandırıcılık zıddı güvenlik özelliği geliştirdi. Bu özellik, finansal dolandırıcılık için yaygın olarak berbata kullanılan hassas çalışma vakti müsaadeleri isteyen uygulamaların yüklenmesini otomatik olarak tahlil edecek ve engelleyecek. Bu müsaadeler ortasında RECEIVE_SMS, READ_SMS, BIND_Notifications ve Accessibility yer alıyor.

Önümüzdeki haftalarda Singapur’da başlatılacak olan pilot program, yeni dolandırıcılıkla gayret sistemini kıymetlendirecek. Bu evrede, belirtilen izinlerden birini talep eden rastgele bir yandan yüklenmiş uygulama Play Protect tarafından otomatik olarak engellenecek ve kullanıcılar yapılan süreç hakkında bilgilendirilecek.

Pilot program şu anda Singapur ile sonlu ve Google, öbür pazarlara yayılması için bir vakit çizelgesi vermedi. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks